Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Sztálint dicsőítik-e Oroszországban?

Gyakori vád az orosz állam ellen, hogy rehabilitálja Sztálint és a kommunizmust.

Mi is a valós helyzet?

Átlag minden negyedik-ötödik orosz ma is meggyőződéses kommunista. Ez persze nem jelenti azt, hogy mindenben egyetértene a kommunista uralom minden tettével, de jelenti azt: alapvonalakban egyetért vele. Azaz a marxista tanítást jónak találja, helyesnek, általános érvényűnek, s ha el is ítéli Lenin, Sztálin vagy más szovjet kommunista vezér valamelyt tettét, azt bocsánatos bűnnek vagy valódi, nem megbocsátható bűnnek, viszont az eszméhez képest másodlagos elhajlásnak tekinti.

A kommunista párt ma is a második legerősebb párt Oroszországban. Ráadásul egyes kommunista jelképek orosz jelképekké nemesedtek, különösen az Oroszországon kívüli ex-szovjet területek orosz közösségei között. Amikor még a Krím Ukrajnához tartozott és a hatalom el akart távolítani egy Lenin-szobrot Szevasztopolban, az egyik központi térről, szabályos ellenállási mozgalom szerveződött a szobor megmentésére.  Már úgy tűnt sokaknak, hogy az ukránok az “orosz Lenin” ellen vannak és nem a “kommunista Lenin” ellen.

politika

Érdekes jelenség: Sztálin messze népszerűbb Leninnél a mai Oroszországban, talán a kommunistákat leszámítva, akik számára ők a két egyenrangú főhős.

Mi a nem-kommunista oroszok (ez a lakossága 75-80 %-a) viszonya Sztálinhoz?

A vélemények 3 csoportra oszthatók:

  1. A kommunizmus rossz volt Oroszország számára, letérítette a helyes útról, hatalmas károkat okozott az országnak, de Lenin a főbűnös, nem Sztálin. Sztálin javított Lenin rendszerén, azt nemzetibbé tette, leküzdte annak nyugatos vonásait. Sztálin – akaratlanul is – visszahozta részben Oroszország dicsőségét.
  2. Lenin is és Sztálin is gonosztevő zsarnokok, de Sztálin érdeme, hogy megmentette az országot a németek általi totális feldúlástól.
  3. Az egész kommunizmus gonosz eszme, s minden vezetője káros. Sztálinnak nincsenek érdemei, a háborút se ő nyerte meg, hanem az orosz nép. Nincs mit foglalkozni vele.

Nem keverendő semmiképpen azonban a Sztálinhoz és a kommunizmushoz való viszony a Szovjetúnióhoz való viszonnyal! A Szovjetúnió széthullását szinte mindenki tragédiának tekinti, sőt az antikommunisták éppen a kommunizmus egyik bűneként sorolják fel az ország szétesését. Ez teljesen érthető: Lenin hozott létre szövetségi államot a régi Oroszország helyén, s ez a közjogi berendezkedés tette könnyűvé a szétesést a 90-es évek elején. Ezzel pedig többévszázados orosz területek is elvesztek. A Szovjetúnió szétesése egyfajta orosz Trianon. Magyar fejjel ez megérthető: a Habsburgokat ellenző magyarok is tragikusnak tartják Trianont, nem mondják azt, hogy milyen jó, hogy megszűnt a Habsburg-uralom. Ugyanez az oroszoknál: a kommunizmus bukását pozitívumnak tekintő oroszok számára is tragédia az ország szétesése 1991-ben.

politikatavalyi kommunista plakát, felirat:"december 21. születésnap - nem loptam, s ezt másoknak se engedtem meg - az országot felépítettem, nem kiárusítottam - a fiaimat a frontra küldtem harcolni a hazáért, nem Angliába"

0 Tovább

Ballib adópolitika

A ballib adópolitika lényege egy mondatban: 

  • a picit is jobban kereső kisembert gazdagnak nyilvánítani, majd agyonadóztatni,
  • a nagytőkéseknek meg adókedvezményt adni, ha megígérik, hogy minden profitot kivisznek az országból.

0 Tovább

Pluralizmus és szabadság

Minden egészéges közösség az emberi történelemben nem-plurális, pontosabban homogén.

A "pluralizmus" ebben az értelemben a hatalmasok eszköze a nép elnyomására. A heterogén társadalomnak kevesebb eszköze van a kizsákmányolás, a hatalmasok általi elnyomás ellen. Nem véletlen, hogy a liberális oligarchia mélyen gyűlöli a homogén társadalmakat, s mindent megtesz azok felrobbantásáért.

Ahol kell pluralizmus, az a véleményszabadság, ott valóban ez erősíti a népet. Nem véletlen, hogy a liberális oligarchia mélyen gyűlöli a véleményszabadságot, s mindent megtesz minden számára kellemetlen álláspont betiltásáért.

politika

Manapság a tiltások a liberális diktatúrákra jellemzőek. Ha kritizálod a kötelező eszméket, megnézheted magadat. Ha pl. nem akarsz homokosoknak tortát csinálni a saját cukrászdádban, bezárnak, eladósítanak. Ha a véleményed eltér a hivatalastól, kirúgatnak a munkahelyedről.

0 Tovább

Káosz a magyar ellenzékben

Rutinból az ellenzék igyekezett győzelmet hirdetni a népszavazás érvénytelensége kapcsán, de ők is tudják: ez vereség valóban számukra.

A Fidesz hatalmas mennyiségű embert volt képes mozgósítani. Nem volt elég ez az érvényességhez, de a bojkott-mozgósítás ennek a negyedét se tudta elérni, s ezt minden ballib elemző jól tudja. Kimondta ezt nyíltan persze nem szabad, hiszen ezt követeli meg a politika szabálya.

Kiderült: a ballib taktika nem működik.

Ennek nyilvánvalóvá válása kiélezte a ballib belharcokat azonnal.

A ballib tábor 3 fő eleme más-más módon reagált. A DK hisztériázik, utolsó esélyként igyekszenek most radikális szólamokkal mozgosítani a liberalizmus mellett, s mindenért a többi ballibet hibáztatni. A DK fő ellensége természetesen nem a Fidesz, hanem az MSZP, ez a kezdetektől így van. A DK addig nem fog megállni, míg a ballib térfél egyedüli játékosa nem lesz. Most ehhez a módszer: a ballib civilek összegyűjtése a párt alatt.

Az MSZP kezdetben megpróbált balra elmenni, elhatárolódva finoman a DK-tól, de gyorsan a fejükre koppintottak, így most ismét jobbra halad.

A ballib törpepártok (Együtt, PM, stb.) folytatják eddigi demagógiájukat: balos szövegekkel mozgósítani a liberalizmus mellett. Észlelték, semmi esélyük önálló erővé válni, de a két nagy ballib párt sem kér belőlük. Egyetlen esélyük: az LMP-hez igazodni, ami sajnos - mivel Schiffer már nem az LMP elnöke - esélyes is. Így nem kizárt, hogy megvalósítják ismét a Bajnai-projektet. Éles helyzetben viszont szinte kizárt bejutásuk a parlamentbe.

A nem-ballib ellenzék - a Jobbik és az LMP - helyzete sem jó. A Jobbik gyakorlatilag téma nélkül maradt, összes népszerű témáját elvitte a Fidesz, egyedül a korrupcióellenesség maradt meg nekik, dehát ez a ballibeknél se működött, s náluk se fog. A korrupció témája Magyarországon nem mozgósít senkit. A Schiffer néküli LMP pedig láthatóan irányt vesztett: nem tudja mit kellene kezdeni.

2018: Fidesz - 60 %, az egymással ismét összefogdosó DK-MSZP - 25 %, Jobbik - 15 %.

0 Tovább

Autokrácia és Kornai

Magyarország állítólag autokrácia Kornai János szerint, erre táblázatot is készített.

A felhozott érvek azonban vagy tévedések vagy jelentésnélküli frázisok.

Gyengék azok az intézmények, melyek garantálják a kormány leválthatóságát? Dehát az egyetlen ilyen intézmény a 
szabad és demokratikus választás, melyet még Kornai is elismer!

Nincs terror, de a hatalom felhasznál eszközöket az ellenfelekkel szemben. De hiszen ez demokráciában is így van: 
melyik az a hülye kormány, mely nem harcol ellenzékével?

Represszív eszközök a parlamenti ellenzék ellen? Melyek ezek?

Szinte minden fontos tisztségre a kormány a sajét embereit nevezi ki? De hiszen ez a demokrácia lényege: a 
megválasztott kormány kormányzik, s ezt úgy is éri el, hogy saját embereivel teszi ezt. Hogyan lehetne a 
kormánypolitikát érvényesítni ellenzékiek kinevezésével?

A sajtószabadságot korlátozzák jogi és gazdasági eszközökkel? Ha ezek jogi eszközök, akkor az nem sajtószabadság. Gazdasági eszközökkel viszont mindenhol korlátozzák.

S a legnagyobb hülyeség: a kormány nem váltható le békésen. Tessék mondani, ha 2018-ban a ballibek kapnak 2 millió szavazatot - volt nekik már 2,3 millió is -, akkor ki lesz 2018-tól kormányon?

Az ember csak ingatja ezen a töménytelen butaságon, amit Kornai az HVG nevű izé hasábjaira hányt...

0 Tovább

bircahang

blogavatar

magyar nyelvű szemfelnyitó, mélyelemző és tájékoztató média